Održan cluster sastanak „Zelena tranzicija u crnogorskom sistemu visokog obrazovanja”

Danas je, u organizaciji Nacionalne Erasmus+ kancelarije, u prostorijama Građevinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore održan cluster sastanak pod nazivom „Zelena tranzicija u crnogorskom sistemu visokog obrazovanja”, koji je okupio koordinatore/lokalne koordinatore Erasmus+ projekata Izgradnje kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja koji se sprovode na crnogorskim ustanovama visokog obrazovanja, a orijentisani su na zelenu ekonomiju. Događaj je okupio i neakademske partnere koji učestvuju u ovim projektima.

S obzirom da je zelena ekonomija jedan od ključnih prioriteta novog ciklusa programa Erasmus+, cilj ovog cluster sastanka bio je razmatranje institucionalnih pristupa “zelenim” inicijativama na crnogorskim ustanovama visokog obrazovanja u uopštenom smislu, predstavljeno je na koji način crnogorski univerziteti daju svoj doprinos po pitanju ove teme, koje su to “zelene” inicijative koje univerziteti sprovode, dok je poseban fokus, kao što je prethodno pomenuto, stavljen na Erasmus+ projekte Izgradnje kapaciteta koji su fokusirani na zelenu ekonomiju, odnosno na već ostvarene/očekivane rezultate i uticaj ovih projekata na sistem visokog obrazovanja u Crnoj Gori.

U uvodnom dijelu sastanka, prisutnima su se obratili: prof. Marija Jevrić sa Građevinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore i Vanja Drljević, direktorka Nacionalne Erasmus+ kancelarije, koje su istakle značaj ove teme, kao i značaj Erasmus+ projekata koji su usmjereni na ovu oblast.

Prezentacije sa događaja su dostupne ispod:

Institucionalni pristupi zelenim inicijativama na ustanovama visokog obrazovanja u Crnoj Gori:

Institutional approaches to greening initiatives – UoM  – prof. Sanja Peković, Univerzitet Crne Gore

Institutional approaches to greening initiatives – UNIMED -prof. Maja Delibašić, Univerzitet Mediteran

prof. Marija Vugdelić, Univerzitet Donja Gorica

prof. Srđa Popović, Univerzitet Adriatik

Erasmus+ projekti Izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju koji su orijentisani na zelenu ekonomiju:

Curricula innovation in climate-smart urban development based on green and energy efficiency with the nonacademic sector (SMARTWB) – prof. Marija Jevrić, Građevinski fakultet Univerziteta Crne Gore

IoT Green Transformation for Academic Society and Business Oriented Ecosystem in Western Balkans (IoT-ECO) – prof. Jelena Šaković Jovanović, Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore; prof. Maja Delibašić, Fakultet za informacione tehnologije Univerziteta Mediteran

Enhancing knowledge and skills at WB HEIs in preparation for zero carbon maritime transport and logistics society (Zero C) – prof. Danilo Nikolić, Pomorski fakultet Univerziteta Crne Gore

Transport of Dangerous Goods – Modernization of Curricula and Development of Trainings for Professionals in the Western Balkans HEIs (DGTRANS) – prof. Milanko Damjanović, Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore; prof. Ivana Buzdovan, Fakultet za saobraćaj, komunikacije i logistiku Univerziteta Adriatik

Partnership for Promotion and Popularization of Electrical Mobility through Transformation and Modernization of WB HEIs Study Programs (PELMOB) – prof. Boško Matović, Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore; prof. Ivana Buzdovan, Fakultet za saobraćaj, komunikacije i logistiku Univerziteta Adriatik