Izabrano 38 novih Erasmus Mundus Master zajedničkih programa

Izabrani master programi okupljaju zajedno 186 univerziteta kao punopravne prtnere, od kojih 8 programa uključuje kao punopravne partnere i 18 univerziteta iz zemalja koje nijesu članice EU (partnerske zemlje). Ipak, institucije iz partnerskih zemalja su veoma zastupljene kao pridruženi partneri u programima, bilo kao ustanove visokog obrazovanja ili partneri iz ne-obrazovnog sektora. 27 programa ukljkučuju 224 pridružena partnera iz partnerskih zemalja. Iako pridruženi partneri ne učestvuju u realizaciji samih studijskih programa, oni veoma često obezbjeđuju mogućnosti za terenski rad, praksu i istraživanje ili monitoring.

Očekuje se da prvi studenti započnu studije na ovim studijskim programima u akademskoj 2017/2018 godini. Najmanje 75% studenata mora biti iz partnerskih zemalja.

Po prvi put, Univerzitet Crne Gore je uključen u Erasmus Mundus zajednički master program, kao pridruženi partner u programu studija za Centralnu i Istočnu Evropu, Rusiju i Evroaziju (CEERES). Programom koordinira Univerzitet u Glazgovu. Konzorcijum uključuje 8 univerziteta kao punopravne partnere iz (Velike Britanije, Estonije, Mađarske, Poljske, Gruzije, Kazahstana, Rusije i Ukrajine), kao i 48 pridruženih partnera iz (SAD, Brazila, Kanade, Tajlanda, Francuske, Njemačke, Kine, Belgije, Meksika, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore). Ukupan budžet programa je 3,1 milion eura.

Lista izabranih programa je dostupna na sljedećem linku: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/selection-results/key-action-1-learning-mobility-individuals-erasmus-mundus-joint-master-degrees-0_en

Previous Radionica o finansijskom menadžmentu Erasmus+ CBHE projekata