Odobren INTERVET projekat mobilnosti u oblasti stručnog obrazovanja i obuke

Obavještavamo vas da je, u okviru pilot šeme mobilnosti u oblasti stručnog obrazovanja i obuke (VET mobility) za zemlje Zapadnog Balkana, odobren projekat INTERVET – Internationalisation of VET systems in Western Balkans. Koordinator ovog projekta je organizacija Uniser Societa Cooperativa Sociale Onlus (Forli, Italia). Konzorcijum se sastoji od članova iz 7 zemalja članica Evropske unije (Belgija, Holandija, Francuska, Malta, Španija, Slovenija i Poljska) i od po jednog partnera iz svake od zemalja Zapadnog Balkana, što čini ukupno 14 partnera.

U projektu učestvuju sljedeće partnerske institucije:

1. Koordinator – Uniser Societa Cooperativa Sociale Onlus Forli, Italy (Social Enterprise)

2. PAR EfVET – European Forum of Technical and Vocational Education and Training Brussels, Belgium (Association)

3. PAR ROC Da Vinci College Dordrecht, Netherlands VET School, (Institute or Educational centre)

4. PAR SEPR – Société d’Enseignement Professionnel du Rhône Lyon, France (VET School, Institute or Educational centre)

5. PAR MCAST – Malta College of arts, science and technology Paola, Malta (VET provider)

6. PAR INCOMA – International Consulting and Mobility Agency SL Seville, Spain (Small and medium sized enterprise)

7. PAR ZNI – ZAVOD ZA NOVODOBNO IZOBRAŽEVANJE Maribor, Slovenia Small and medium sized enterprise

8. PAR MODE Foundation – Move and Develop Foundation Wroclaw, Poland (Foundation)

9. PAR Chamber of Commerce and Industry of Serbia Belgrade, Serbia (Professional Association/Public Body)

10. PAR Albanian Skills – National Association for Skills Competitions Tirana, Albania (Non Governmental Organization)

11. PAR Chamber of Economy of Montenegro Podgorica, Montenegro (Professional Association)

12. PAR International University of Sarajevo Sarajevo, BiH (Higher Education Institution)

13. PAR Prishtina REA Prishtina, Kosovo (Small and Medium Sized Enterprise)

14. PAR NCDIEL – National centre for development of Innovation and entrepreneurial learning Skopje, North Macedonia (Non Governmental Organisation)

Ukupan budzet projekta iznosi 2 miliona eura, trajaće u periodu od 42 mjeseca, a predviđeno je da implementacija počne 01.01.2020. godine.

Projekat ima za cilj uvođenje “kulture mobilnosti učenika” u oblasti stručnog obrazovanja i obuke, s kojim je Evropa upoznata još od početka implementacije Erasmus+ programa. Naročito je vazno podizanje svijesti profesora iz ove oblasti o značaju mobilnosti, kao i razvijanje potrebnih znanja i vještina u upravljanju projektima mobilnosti. Učenje koje je više zasnovano na radu je naročito potrebno u zemljama Zapadnog Balkana, kako bi mladi ljudi bili u mogućnosti da se pripreme za prelazak na trzište rada. Na raspolaganju su dvije vrste mobilnosti:

– Mobilnost učenika u oblasti stručnog obrazovanja i obuke
– Izgradnja kapaciteta osoblja iz ove oblasti

Previous The Impact of Erasmus+ International Credit Mobility on the students of Montenegro 2019